Thessaloniki, Szaloniki (görögül [Θεσ]σαλονίκη [The]szaloníki) Görögország második legnagyobb városa és legforgalmasabb kikötője, Makedónia régió székhelye. 2012 nyarára olcsó fapados járatokkal is elérhető vált a város (Ryanair, Wizzair) egyénileg, jó és/vagy olcsó szállást szintén percek alatt tudunk foglalni online. Éttermeiről, bárjairól, kávézóival messze földön híressé tették. Mostanság nincs tolongás Görögországban, így csupán a sok akciós repülőjegy és szálloda (vagy apartman) közül kell csak választanunk egy a számunkra kedveset.
A szabad és foglalható hotelszobák akciós árai kigyűjtve: Thessaloniki szállások, hotel és apartman foglalás magyarul gyorsan ITT – garantáltan a legjobb online ajánlatok, ingyenes automatikus visszaigazolás, sok-sok kedvezmény keresi Önt, egyénileg és kis csoportban utazók részére is ez a jó megoldás. Vendég élménybeszámolók, vélemények, képek és leírások együtt.
Belvárosi, olcsó, jó reggelivel: Hotel Esperia **, 2 főre éri meg igazán, alig tízezer forint felett lehet szobát foglalni.
Konkrétan kedvelt helyek Thesszalonikiben az öt csillagos Makedonia Palace, Electra Palace Hotel Thessaloniki (130 szobás belvárosi) vagy a Capsis Bristol, Daios Luxury Living 5***** (butik, tengerre néző), Les Lazaristes Domotel és a The Met a gazdagabb nyugdíjasok kedvencei. Négy csillagos szálloda kategóriában a Anatolia Hotel, Zaliki Hotel, Capsis**** és a DAVITEL-Tobacco népszerűek, sok más apartman és két** és három*** csillagos hotel is van a városban, itt tudják mi a vendéglátás, talán még jobb dolgunk is lehet mint a görög fővárosban.
A piros linken fent és a jobb oldalsó keresőn keresztül a vendég értékelések, akció ajánlók sokat segítenek az egyéni foglalásban.
A repülőtér távolsága a központtól, belvárostól légvonalban 13.7 km, amitől dél-keletre sorban találjuk a kisebb és nagyobb tengerparti békés üdülőhelyeket.
A görög nagyváros mellett kínálatban, városok és kis települések – Thessaloniki környéke szállások távolsága/száma:
Oraiókastron 10.3 km 2, Thérmi 11.8 km 1, Síndos 12.2 km 1, Skála Neón Epivatón 15.4 km 1, Peraía 15.7 km 7, Anchíalos 16.1 km 2, Agía Triás 16.7 km 1, Tagarádhes 18.5 km 1, Plagiárion 18.5 km 1, Trílofon 19.4 km 1, Epanomí 23.8 km 1, Vathýlakkos 25.0 km 1, Halkidona 30.6 km 2, Chalkidón 30.8 km 1 és Néa Iráklia 32.9 km 1. Természetesen még több közeli tengerparti nyaralóhely közül tudunk választani 50 km-es távolságon belül több irányban.
Érdekességek és története:
A várost Kr. e. 315-ben Kasszandrosz makedón uralkodó alapította, majd feleségéről, aki egyben Nagy Sándor húga is volt, Thesszalonikének nevezte el. Jelentése: „győzelem a thesszáliaiak fölött”. Nagy Sándor húga azért kapta ezt a nevet, mert apja aznap szerzett tudomást születéséről, amikor győztes csatát vívott a thesszáliaiak ellen. A Kr. e. 2. században fallal övezték a várost, amely ekkor Makedónián belül, saját parlamenttel rendelkező autonóm városállam volt. Kr. e. 168-ban a Római Birodalom része lett. A városon vezetett keresztül a Dyrrachiumot Bizánccal összekötő Via Egnatia. 306-tól Szent Demeter lett a város védője, tiszteletére emelték a Szent Dimiter templomot. A Római Birodalom kettéválásakor a Bizánci Birodalom része lett. A 7. században szlávok telepedtek le területén. Itt született Cirill és Metód is, térítésüknek köszönhetően alakult ki az ószláv nyelv. A város fejődése a 12. században is folytatódik, ekkor már pénzverdéje is van. 1185-ben a Szicíliai normann uralkodó hódította meg a várost, aminek eredményeként megsemmisült. 1204-ben ismét Bizánc része lett, ekkor a keresztesek foglalták el a várost. 1387–1391 között, majd 1394-tól a törökök uralkodtak Thesszalonikiben.
1403-ben ismét Bizánc része lett, majd 1423-tól a Velencei Köztársaságé. 1430-ban a várost II. Murat szultán hódította meg, így az Oszmán Birodalomhoz csatolták. Thesszalonikét ekkor Selânikra nevezték át. A város a következő 5 évszázadban a törökök kezén maradt a Birodalom egyik legfontosabb településeként, és a balkán legfontosabb kereskedelmi központjaként. A várost 1888-ban látták el vasútvonallal, 1896-1904 között építették ki az új kikötőt. 1915-ben az első világháború idején az antantcsapatai szálltak partra a városban, innen indították offenzíváikat Bulgária ellen. 1917. augusztus 18-án a város nagyobb része megsemmisült a tűzben, amelyet a francia katonák okoztak. Szalonikit a Harmadik Birodalom 1941. április 9-én foglalta el, 1944. október 30-ig megszállás alatt tartva. A várost sokszor bombázták a szövetségesek. A zsidóságot szinte teljesen kiirtották. A háború után a várost gyorsan újjáépítették.
Látnivalók, nevezetességek:
Thesszalonikiben általában mindenki a Fehértoronynál kezdi sétáját. A 18. században „Oroszlántoronyként” és „Kalamaria erődként” emlegetett nevezetesség a 19. században híresült el “Janicsárok tornya” és “Véres torony” néven. Utóbbi neveket azzal érdemelte ki, hogy börtönként szolgált, a janicsárok gyakran itt végezték ki a foglyokat. 1890-ben fogva tartott zsidók meszelték fehérre, hogy így visszaszerezzék szabadságukat. Azóta nevezik Fehér toronynak, ezután már csak rövid ideig volt börtön. A 20. század elő éveiben parkot alakítottak ki körülötte. Valamint a torony környéke lett a kulturális, színházi és politikai élet központja Thesszalonikiben. Jelenleg a Bizánci kultúra múzeuma működik benne. Érdemes felmenni a toronyba is és odafentről megnézni a várost.
A toronytól több sugárút vezet a város szívébe. A legtöbb látnivaló és érdekes üzlet itt van. Az alsóvárost szegélyező templomok kívülről, belülről csodálatosak. Persze a bemenetelnél ügyelni kell, hogy mindig illő ruhában történjen. A szenthelyek sorából a Szent Dimitros (Agios Dimitrosz) bazilika emelkedik ki, mely káprázatos belsőterével nyűgözi le a látogatókat. Alaksorában egy kisebb múzeum működik, ahol az egykor a templom helyén álló római fürdő maradványai tekinthetők meg.
Ugyancsak a toronytól néhány percre találjuk Galerius diadalívét, melyet 303-ban a perzsák fölött aratott győzelme emlékére emeltetett Galerius császár, aki Theszalonikit választotta birodalma fővárosának. Az emlékmű épen maradt részein mezopotámiai és „örményországi” hadjáratait láthatjuk, valamint magát a császárt katonái körében.
Innen már nincs messze a Szent György (Agios Georgios) routunda, mely egykor a keresztényüldöző Galerius császár mauzóleumaként szolgált. A IV. század végére előbb keresztény templommá alakították, majd a XVI. században török dzsámivá, megtoldva egy minarettel. 1912 után ismét ortodox templom lett. A rakparton tovább sétálva Nagy Sándor lovas szobrához jutunk.
A Szent Dimitrios bazilikától a tenger felé haladva az ókori fórumig vezet az út, majd pedig a Dikasterion térre. Az Egnatia-n átkelve, máris Thesszaloniki sokat halott piacára jutunk. Ide érdemes mindenképp kilátogatni. A hal árusok látványa lenyűgöző. Portékáit mindenki hangos szóval kínálja, a turistákkal nagyon kedvesek. A piac mellett az Aristiteles teret találjuk, melyet a tér névadójának szobra ékít. Ha erre járunk, ne felejtsük el megdörzsölni a nagy filozófus lábujját.
A városban persze igazán este pezseg fel az élet. A tavernák, kávézók zsúfolásig telnek ilyenkor. Az éjszaki fények csodálatosak. Az éttermeken, koncerteken, klubokon, bárokon, mozikon és színházakon túl, van még egy tipikusan görög szórakozóhely is, a buzukia, ahol éjféltől reggelig hallgatjuk valamelyik helyi énekes műsorát, fejenként minimum 60 eurót (15 000 forint) költve.
A legjellemzőbb szabadidős tevékenység Thesszalonikben az úgynevezett volta, ami szó szerint annyit tesz, séta. Ebbe a társasággal való kávézástól, az étkezésén, kiránduláson át a rokonlátogatás is belefér. Amikor jó az idő, akkor persze valamelyik közeli tengerparton mindez strandolással egészül ki. Hétvégén pedig a foci- vagy kosármeccsek nézése komoly program.
Az ouzo és az olajbogyó errefelé éppúgy hozzátartozik a hétköznapokhoz, akárcsak a vasárnap zárva tartó üzletek.
Maga a tenger koszos, ahogy az egy ekkora kikötővárosban normális is, viszont autóval egy óra alatt már a Khalkidiki-félsziget legszebb tengerpartjain lehet az ember.
Thesszaloniki kulturális fényét emeli továbbá, hogy évről-évre minden novemberben a városban kerül megrendezésre a Nemzetközi Filmfesztivál, 2009-ben immáron 50-ik alkalommal.
Időjárás jelentés és hőmérséklet előrejelzések (angol): news.bbc.co.uk/weather/forecast/241.
Korábbi mért adatok és átlagok, várhatóan a szeptember az igazi (itt van nyugdíjas mama nyár:): www.bbc.co.uk/weather/world/city_guides/results.shtml?tt=TT003850. A repülőtér oldala: www.thessalonikiairport.gr - nem olcsó a repülőjegy, így egyre kevesebben repülnek ide Budapestről, Magyarországról, mert a buszos árak kedvezőbbek, és most már a jó autópályákon és a luxus buszokon kibírható az út a magas igényekkel rendelkező nyugdíjasoknak is. Ha sikerül olcsó charter vagy fapados repülőjegyet venni (Budapestről: Ryanair, Wizzair: ára 20-30 ezer forint oda-vissza, Easyjet, Germanwings-el utazunk távolabbról), akkor a repülős út is reális lehet a turista réteg számára is. Az üzleti utazók még mindig megfizetik a 100-200e Ft közötti árakat sok esetben. A repülőjegy keresőkkel percek alatt választhatunk egy jó ajánlatot online.
Thesszaloniki zoomolható térképe:
The post Thessaloniki szálláshely, utazás egyénileg appeared first on Szállás, látnivalók és utazás blog-fórum útikalauz portál.